Nu behöver vi alla hjälpas åt!

Det är oroligt i flera områden runt om i Stockholm. Bilar och byggnader har satts i brand och vandaliserats. Det är därför viktigt att vi alla hjälps åt och syns ute i vårt område.
Du som förälder och vuxen är extra viktig. Naturligtvis är det alltid viktigt att du håller ditt eller dina barn under uppsikt, men särskilt nu.
Din närvaro runt skolan och på andra platser där unga samlas har betydelse. Vi på skolan arbetar tillsammans med föräldraföreningar för att organisera vandringar, möten, diskussioner med mera. Vi kommer också att anordna mötesplatser och öppna lokaler för att lugna ner situationen.
Kontakta oss på skolan och besök vår webbplats för mer information om vad som händer.
I stadsdelen finns dessutom många medarbetare som arbetar nära ungdomar och allmänhet, bland annat fältgruppen och ungdomsgårdarna. Du kan också höra av dig till fältassistenterna i ditt område för att veta vad just du kan bidra med.
Självklart pratar vi på skolan med eleverna om det som pågår.

Vi måste alla försöka hjälpas åt nu – det är vår stad och våra skolor!
 

Lotta Edholm, skolborgarråd
Håkan Edman, grundskoledirektör
Ann-marie Flodin, rektor Hammarbyskolan

Dela: